North American Championship Winners

Year Winner Host
2017 Alonso Collantes Sayville YC, Sayville, NY, USA
2016 Eduardo Cordero (6) Lewes YC, Lewes, DE, USA
2015 Joao Hackerott Rush Creek YC, TX, USA
2014 Andres Ducasse (2) Bay Waveland, MS, USA
2013 David Gonzalez Brant Beach YC
2012 David Mendelblatt Waukegan
2011 Andres Ducasse Barrington YC
2010 Bill Brangiforte Mattituck YC, NY, USA
2009 Jonathan Martinetti James Island YC, SC, USA
2008 Doug Kaukeinen Erie YC, Erie, PA, USA
2007 Eduardo Cordero (5) Fairhope YC, Fairhope, AL, USA
2006 Paul Foerster Rush Creek YC, TX, USA
2005 Eduardo Cordero (4) Lewes YC, Lewes, DE, USA
2004 Eduardo Cordero (3) Canandaigua YC, Canandaigua, NY, USA
2003 Eduardo Cordero (2) Bay-Waveland YC, Bay St. Louis, MS, USA
2002 Marcus Eagan Barrington YC, Barrington, RI, USA
2001 Derrick Fries (4) Highland Park, IL, USA
2000 Jeff Linton (5) Fairhope YC, Fairhope, AL, USA
1999 Malcolm Smith (2) Hyannis YC, Hyannis, MA, USA
1998 Malcolm Smith Houston, TX, USA
1997 Jeff Linton (4) Gulfport, MS, USA
1996 Eduardo Cordero Sayville YC, Sayville, NY, USA
1995 Jeff Linton (3) Lewes YC, Lewes, DE, USA
1994 Jeff Linton (2) Charleston, SC, USA
1993 Jeff Linton Springfield, IL, USA
1992 Rod Koch Barrington YC, Barrington, RI, USA
1991 Scott Kyle (3) Bay-Waveland YC, Bay St. Louis, MS, USA
1990 Scott Kyle (2) Sayville YC, Sayville, NY, USA
1989 Derrick Fries (3) Tawas, MI, USA
1988 Bob Findlay Rehoboth Bay, DE, USA
1987 Scott Kyle Charleston, SC, USA
1986 Lawrence Maher (2) Corpus Christi, TX, USA
1985 Derrick Fries (2) Brant Beach YC, Brant Beach, NJ, USA
1984 Lawrence Maher Houston, TX, USA
1983 Derrick Fries Wilmette, IL, USA
1982 Leonard Ruby Ridgeway, Ontario, Canada
1981 Paul Odegaard Charleston, SC, USA
1980 Joe Blouin Gulport, MS, USA
1979 Alan Beckwith Springfield, IL, USA
1978 Nat Philbrick Barrington YC, Barrington, RI, USA
1977 Buddy Brown Seabrook, TX, USA
1976 Jens Hookanson Association Island, NY, USA
1975 Joel Furman Russels Point, OH, USA
1974 Carl Knight (2) Association Island, NY, USA
1973 Carl Knight Fort Monroe, VA, USA
1972 Major Hall Devil’s Lake, MI, USA
1971 Jack Evans Sayville YC, Sayville, NY, USA
1970 Dick Griffin Winnetka, IL, USA
1969 Carl Knight Cazenovia, NY, USA
1968 Will White (2) Devil’s Lake, MI, USA
1967 Henry Post Ganonoque, Quebec, Canada
1966 Will White Cazenovia, NY, USA
1965 Scott Stokes (2) Indian Lake, MI, USA
1964 Dave Davies Centerville, MA, USA
1963 Scott Stokes Danbury, CT, USA

<< Return to PAST WINNERS page