Class Leadership

Use the navigation at the right to select a Class Leadership roster.

World Council
Larry Mass
President
NC USA 910 620 6719 (mobile)
910 509-5260 (office)
isca.president@sunfishclass.org
Paul-Jon Patin
Past President
NY USA 917 749 4284 (mobile)
past.president@sunfishclass.org
Guillermo Cappelleti
Vice President
Calle El Velero 539 - La Molina
Lima L-12 PERU
511 479 2806 (home)
511 444 3888 (office)
511 99355 9855 (mobile)
vice.president@sunfishclass.org
Sonya Dean
Treasurer
2025 Aviara Drive
Raleigh, NC 27606 USA
919 271 9899 (mobile)
919 233 4995 (home)
treasurer@sunfishclass.org
Vicki Palmer
Secretary
9991 N Hillview Drive
Oro Valley, AZ 85737 USA
520 975 4420 (mobile)
520 989 6090 (FAX)
sunfishyouth@gmail.com
Rob Eberle
Chief Measurer
1310 National Avenue
New Bern, NC 28560 USA
252 670 1976 (mobile)
chief.measurer@sunfishclass.org
Hector Duval
World Sailing Representative
(809)980-6250

duvalhector@gmail.com
Paul Welles
Membership Chair
252 249 2210 (office)
252 670 8267 (mobile)
membership@sunfishclass.org
Bill Crane
Builder Representative
Laser Performance North America
300 Highpoint Avenue
Portsmouth, RI 02871 USA

bill.crane@doryventures.com
Richard Chapman
ISCA Masters Chair
847 651 2112 (mobile)
sail59541@comcast.net
James Koehler
Adv. Council Rep.

advisory.chair@sunfishclass.org
Guillermo Cappelleti
Adv. Council Rep.
Calle El Velero 539 - La Molina
Lima L-12 PERU
511 479 2806 (home)
511 444 3888 (office)
511 99355 9855 (mobile)
willocap@yahoo.com
Martin Alsogaray
Argentina
+54 93329 424004 (home)
+54 9 3329 562148 (mobile)
alsogaraymartin@gmail.com
Robert Jan Moons
Aruba
ARUBA
moons@planet.nl
Malcolm Smith
Bermuda
#3 Windy Bank Middle Road
Smith's Parish
BERMUDA FL02
441 295 7199 (home)
441 292 1587 (office)
441 292 4946 (FAX)
bouquetgarni@northrock.bm
Ton Nuijten
Bonaire
Sabal Palm 20
Kralendijk
BONAIRE
599-717-4052
bssa.bestuur@gmail.com
Marissa Maurin Gauset
Chile
Federacion Chilena de Navegacion a Vela
CHILE
+56966378965
gtecnica@fedevela.cl
Andrés Herkrath Sanclemente
Colombia
+57 316 5386716 (mobile)
herkrath@hotmail.com
Alex Roose
Curacao
CURACAO 599 888 3233

alexroose51@gmail.com
Samuel Mendoza
Dominican Republic
EPS P-4495
P.O. Box 02-5650
Miami, FL 33102-5650 USA
809/910-3727 (home)
809/732-3727 (office)
sammen65@gmail.com
Jonathan Martinetti Mawyin
Ecuador
Nueva Kennedy Calle "D" #520 Y 12 Este
Guayaquil ECUADOR
593-4228-2055 (home)
593-4228-6276 (office)
593-9447-8922 (mobile)
jdmartinettim@hotmail.com
Juan E. Maegli
Guatemala
3A. Calle 3-60 Zona 9
GUATEMALA C.A. 01009
502 2328 8803 (home)
502 2328 8803 (office)
jemaegli@grupotecun.com
Luigi De Luca
Italy
Via Nazionale 290-Briga Marina - 98139
Messina ITALIA
090-810-243 (home)
393 493 548 402 (office)
349-354-8402 (mobile)
luigi.deluca@classesunfish.it
Olivier Rene Corail
Martinique
+596696333232
cote.jardi@wanadoo.fr
Alberto Bedoya
Peru
51 1 2518499 (office)
51 1 99758966 (mobile)
sunfishperu@gmail.com
Jorge Santiago
Puerto Rico
3631 Paseo La Guancha
Ponce, PR 00716 USA
787-217-0631
leewardsailing@gmail.com
Julia Casanueva San Emetrio
Spain
Real Federación Española de Vela
C/Luis de Salazar No. 9 28002
Madrid SPAIN
+34 91 519 50 08 (office)
info@rfev.es
presidencia@rfev.es
Peter Stanton
US VI
5027 Cotton Valley
Christiansted St Croix VI 00820 USA
340 773 9232 (home)
409 771 6836 (mobile)
peter_m_stanton@yahoo.com
Richard Chapman
USA
15089 West Clover Lane
Libertyville, IL 60048-1436 USA
847 651 2112 (mobile)
ussca.president@sunfishclass.org
sail59541@comcast.net
Nestor Trnka
Uruguay
+ (598) 99658707 (mobile)
nestortrenka@yahoo.com.ar
Rodrigo Favela
Venezuela
300 Rush Creek Drive
Heath, TX 75032 USA
817 729 4015 (mobile)
rod@velasailingsupply.com
James Koehler
Chairman
USA
631/598-0976 (home)
631/264-0005 (office)
516/818-3008 (mobile)
631/598-8540 (FAX)
advisory.chair@sunfishclass.org
Rob Eberle
Chief Measurer
252 670 1976 (mobile)
chief.measurer@sunfishclass.org
Hector Duval
World Sailing Representative
(809)980-6250
duvalhector@gmail.com
isaf.rep@sunfishclass.org
Bill Crane
Builder Representative

bill.crane@doryventures.com
Alonso Collantes
World Champion

alonsocoderi@hotmail.com
Martin Alsogaray
Argentina

alsogaraymartin@gmail.com
John Birkett
Ecuador

jfbirkett11@gmail.com
Guillermo Cappelleti
Peru
511 479 2806 (home)
511 628 6100 (office)
519 99355 9855 (mobile)
willocap@yahoo.com
Guy De Chavigny
Martinique

guy.de-chavigny@wanadoo.fr
Juan Mazzini
Argentina

Mazzinijuan@gmail.com
Jurgen Schneider
Curacao

tiki-mas@hotmail.com
Jaime Torres
Puerto Rico

smileandwavesailing@gmail.com
Paul Welles
USA

paul@tritonyachts.com
Alex Zimmerman
Peru
511 215 2850 (mobile)
azimmermann0155@gmail.com
President
Richard F. Chapman
15089 West Clover Lane
Libertyville, IL 60048
(847) 651-2112 (H)
rchapman@glenbrook225.org
Secretary
Susan Mallows
5 Michael Lane,
Annandale, NJ 08801
(908) 638-­5201 (H)
(908) 500-­6590 (C)
smallows@its.jnj.com
Treasurer
Sonya Dean
919 271-9899 (C)
919 233-4995 (H)
sonyafm@hotmail.com
National Measurer
Rob Eberle
1310 National Ave
New Bern, NC 28560
(252) 670-1976 (C)
eberlemarine@gmail.com
Advisory Council Representative I
Paul Welles
252-249-2001 (H)
paul@tritonyachts.com
Advisory Council Representative II
Jim Koehler
38 Avon Place
Amityville, NY 11701-3202
(631) 598-0976
info@dinghyshop.com
Regatta Coordinator
Marguerite Koehler

margueritek@me.com
REGIONAL REPRESENTATIVES
New England Region Representative
(CT, MA, ME, NH, RI, VT)
Eric Woodman
(508) 333­-7519
woodbe67@yahoo.com
New York Region Representative (NY)
Lee Montes
684 Nesconset Hwy.
Smithtown, NY 11787
(631) 806-5605 (leave message)
leejmontes@yahoo.com
Mid Atlantic Region Representative
(DE, MD, NJ, PA, VA, WV)
Constance Miller
35995 Tarpon Drive
Lewes, DE 19958
(302) 645­-8239 (H)
constmill@comcast.net
Southeast Region Representative
(GA, NC, SC, TN)
Courtney Young
101 Morgana Drive
Hertford, NC 70817
(252) 562-4141(C)

court26407@gmail.com
Gulf Coast Region Representative
(AL, AR, FL Panhandle, LA, MS)
Clinton Edwards
(228) 342-6582 (C)

clintonedwards@bellsouth.net
Midwest Region Representative
(IA, IL, IN, KY, MI, MN, MO, OH, WI)
Tom L. Katterheinrich
P.O. Box 71
301 West Bremen Street
New Knoxville, OH 45871
(419) 753-­2289 (H)
mkatterheinrich@nktelco.net
Florida Peninsula Region Representative
Lynne Randall
(727) 385-6199
larandall716@gmail.com
Southwest Region Representative
(CO, KS, NE, NM, OK, TX)
Keith Denebeim
(415) 596-7271 (C)
keith@denebeim.com
West Region Representative
(AK, AZ, CA, HI, ID, MT, ND, NV, OR, SD, UT, WA, WY)
Les Piehl

les@sunfishsandiego.com
Youth Coordinator
Vicki Palmer
(520) 975 4420 (C)
sunfishyouth@gmail.com
Master Events Coordinator
Frederick G. Hanselman
731 Oak Spring Lane
Libertyville, IL 60048
(847) 373-9611 (H)
(800) 346-­4141 (W)
offshorechicago@sbcglobal.net
Women's Events Coordinator
Gail M. Heausler
54 Martinique Avenue
Tampa, FL 33606
(813) 254­-9903 (H)
(813) 758­-8484 (C)
heauslerg@gmail.com
Membership Coordinator
Gail M. Turluck
1245 West Gull Lake Drive
Richland, MI 49083
(269) 998-6353
gail@collegesailing.org
Nomination Chair
Tom L. Katterheinrich
P.O. Box 71 ­301 West Bremen Street
New Knoxville, OH 45871
(419) 753-­2289 (H)
mkatterheinrich@nktelco.net
UNITED STATES SUNFISH CLASS ASSOCIATION APPOINTED LEADERS
Class Administrators
Eduardo Cordero & Gena Rodgers
PO Box 956
Daleville, AL 36322-0956
(334) 709-4110
sunfishoff@gmail.com
Class Historian
Richard F. Chapman
15089 West Clover Lane
Libertyville, IL 60048
(847) 362­-6409 (H)
rchapman@glenbrook225.org
Fleet Chair
Terry Beadle
P.O. Box 300128
Waterford, MI 48330
(248) 673-­2750 (W/F)
sunfishoff@aol.com
Hall of Fame Chair
Vacant
Individuals interested in serving in this capacity are asked to contact the President.
Publicity Chair
Andrew Staniar
(508) 423-8626 (C)
(774) 323-3288 (W)
dstaniar@gmail.com
Sunfish Bible Sales Coordinator
Chris McLellan
http://www.sunfishdirect.com (810) 671-3365
cmclellan@discountmarinesource.com
Digital Communications Manager
Eric Woodman
(508) 333­-7519
woodbe67@yahoo.com
COMMITTEES
RULES COMMITTEE Rob Eberle - Chair; Paul Welles, Jim Koehler
REGATTA COMMITTEE USSCA Regatta Coordinator Marguerite Koehler and USSCA Regional Representatives